Kattintson
H-P: 08-18 óra között érhető el.
Kattintson
Rövid időn belül válaszolunk.

Mire használható a Botox és honnan ered? Dr. Tóth András plasztikai sebész válasza

A Botox története és használata

Szerző: Bónusz Plasztika

Az esztétikai beavatkozások esetében a Botox vagy a botulinum toxin injekciója ma már a leggyakoribb kozmetikai eljárás. Az Amerikai Plasztikai Sebészek Társasága becslése szerint 2014-ben közel hétmillió ember kapott botulinum toxin injekciót, azóta ez a szám pedig egyre csak növekszik. Nem véletlen, hogy a legnagyobb világsztárok körében is a legelterjedtebb esztétikai kezelés. 

A botox története

A legtöbb ember a botulinum toxin injekciókat a ráncok kezelésével társítja; azonban ez a figyelemre méltó szer rendkívül sokoldalú és sok más körülmények között is alkalmazható. Beleértve a spaszticitást (kóros izomösszehúzódást), a szemrángást, a méhnyaki kontraktúrát (azaz a méhnyak izomgörcseit), a migrént és a „túlműködő” hólyagot. A Botoxot súlyos szubkluzív izzadás (pl. Hiperhidrosis) kezelésére is használják.

 

 

Mi a Botox?


A botox vagy botulinum toxint a Clostridium botulinum baktérium termeli. A természetben a Clostridium botulinum fertőzés botulizmust okoz, ami ritka, de bénulásos paralitikus betegség. A botulizmus az arc, a száj és a torok izmainak megbénulásával kezdődik, mielőtt a test többi részén elterjedne. Amikor a botulizmus megbénítja a légzésben használt izmokat, halál következhet be. 

 

 

Bár a Clostridium botulinum számos törzsben található - nyolc A, B, C1, C2, D, E, F és G szerotípus - csak az A és B szerotípusok használatosak a klinikai készítmények létrehozására.

 

 

Az izomba való injektálás után a botulinum toxin elnyomja az idegvégződést, és így megakadályozza az acetil-kolin, egy neurotranszmitter (ingerület átvívő anyagok) felszabadulását. Az acetilkolin nélkül az izomaktivitás leáll. Ez a fókuszos vagy helyspecifikus bénulás a ráncokat és az izomgörcsöket megállítja. Más szavakkal, a Botox úgy működik, hogy "megbénítja" a ráncokat.

 

 

A botulinum toxin az acetilkolin felszabadulása mellett zavarja a fájdalom és a gyulladásos mediátorok felszabadulását, beleértve a P és glutamint is, ami megmagyarázza, hogy a botulinum toxint miért használják migrénes fejfájás kezelésére.

 

 

A botulinum toxinnal végzett kezelés után a mellékhatások közé tartozhatnak a zúzódások, a duzzanat, a fejfájás, valamint az izomgyengeség, amelyek befolyásolhatják az injekciózott izmot körülvevő izmokat. 

 

 

A botulinum toxin beadása előtt a fájdalomcsillapítók szedését két héten keresztül abba kell hagyni, hogy a véraláfutásokat elkerüljük. Az injekció beadásának helyén kialakuló fájdalom minimalizálható kis méretű tű használatával, helyi érzéstelenítő alkalmazásával vagy a terület jegelésével az injekció beadása előtt. Továbbá a botulinum toxinnal történő kezelést alacsonyabb adaggal kell kezdeni, és fokozatosan növelni kell.

 

 

A botulinum toxin hatása idővel elmúlik. Különösen az első beavatkozás után az idegvégek regenerálódása és funkcionalitása 120 nap elteltével helyreáll. Más szavakkal, az idegvégződés megváltoztatása után a Botox körülbelül 120 napig hat az idegek regenerálódása előtt. Az idegvégződések helyreállásának funkciója megmagyarázza, hogy az emberek miért kapnak sorozatos kezeléseket ugyanazon a helyen.

 

 

A botulinum toxinnak nincs általános változata, azonban számos készítmény érhető el a piacon, beleértve a Botoxot és a Dysportot. Ezek a készítmények nem helyettesíthetők, és különböző módon kell adagolni őket. Ezek a különféle botulinum toxin iterációk molekulatömegtől, segédanyagoktól (pl. Hatóanyag) és komplexképző fehérjéktől függnek.
 

 

 

A Botox eredete


A Clostridium botulinumot először egy belga tudós, Emile Pierre van Ermengem fedezte fel a botulizmus kitörését követően Belgiumban. Az 1920-as évekre a kaliforniai San Francisco-i tudósok először megpróbálták elkülöníteni a botulinum toxint. 20 év múlva azonban a dr. Edward Schantz végül kristályos formában izolálta a botulinum toxint.

 

 

Az 1970-es években a tudósok a botulinum toxint használták a kancsalság kezelésére. Majmok vizsgálata során a kutatók észrevették, hogy a botulinum toxin csökkentette a ráncokat a glabella-ban. A glabella a szemöldök és az orr fölötti bőr.

 

 

Miután a botulinum toxin sikeresnek bizonyult a kancsalság (strabismus) kezelésében, Allergan engedélyezte ezt a fajta kezelést. Ezt követően a Botox számos orvosi és kozmetikai felhasználásra kapott FDA (amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer engedélyeztetési Hivatal) jóváhagyást.

 

 

Íme a botulinum toxinra vonatkozó különböző FDA jóváhagyások időpontja:

  • Kancsalság és szemhéj görcs 1989-ben
  • Méhnyak izomgörcs 2000-ben
  • Glabelláris vonalak 2002-ben
  • Axilláris hiperhidrosis (túlzott izzadás) 2004-ben
  • Krónikus migrén és felső ajak izommerevsége 2010-ben
  • Húgyúti inkontinencia 2011-ben
  • Ráncok kezelése 2013-ban

 

Az orvostudományban a botulinum toxin valószínűleg a leginkább figyelemre méltó újítás, mert ez volt az első, a betegségek kezelésére használt mikrobiális injekció. A baktériumtermékek emberi testbe történő injektálása új találmányt jelent. Minden évben a kutatók több formátumot fejlesztenek ki a szakembereknek, és többféle felhasználást találnak rá.

 

 

Összefoglalva


A Botox egy sokoldalú szer, amelyet a ráncok kezelésére használnak. Összességében a Botox használata viszonylag biztonságos, kevés káros hatással bír. 

 


Ha érdekli Önt botox kezelésünk, akkor kérjen online konzultációs időpontot! 
 

Hírek, újdonságok

Elit Forma Kft.

Időpontkérés
x Kérje ingyenes konzultációnkat most április 26-ig!